
Bochnia, dn. 19 marca 2025 r.
Komunikat Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Bochni
Nr 1/2025
do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych
Szanowni Państwo,
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bochni informuje, że od dnia 23 grudnia 2024 r. nowo wznoszone budynki mieszkalne, lokale mieszkalne a także pomieszczenia mieszkalne w hotelach muszą być wyposażone w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu.
Ponadto pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego (wchodzące w skład lokalu mieszkalnego lub lokalu użytkowego przeznaczonego na pobyt ludzi) należy wyposażyć w co najmniej jedną autonomiczną czujkę tlenku węgla.
Natomiast w przypadku pomieszczeń mieszkalnych, w których są świadczone usługi hotelarskie, a także wchodzących w skład lokali użytkowych pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, użytkowanych w dniu 23 grudnia 2024 r. obowiązek wyposażenia w czujkę dymu i czujkę tlenku węgla powstanie od dnia 30 czerwca 2026 r.
Z kolei w przypadku lokali mieszkalnych oraz pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego (wchodzących w skład lokali mieszkalnych), użytkowanych jako takie pomieszczenia w dniu 23 grudnia 2024 r. obowiązek wyposażenia w czujkę dymu i czujkę tlenku węgla powstanie od dnia 1 stycznia 2030 r.
z poważaniem:
Renata Kaczmarczyk
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
w Bochni
Podstawa prawna – rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów oraz zmieniające je rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 listopada 2024 r. (Dz. U. z 2024 r., poz. 1716)
- 28a.
- Pomieszczenie mieszkalne lub jednostkę mieszkalną, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 45 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1944), w których są świadczone usługi hotelarskie, a także lokal mieszkalny należy wyposażyć w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu, spełniającą wymagania Polskiej Normy dotyczącej autonomicznych czujek dymu.
- Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku ochrony pomieszczenia mieszkalnego, jednostki mieszkalnej lub lokalu mieszkalnego, o których mowa w ust. 1, przez system sygnalizacji pożarowej lub stałe samoczynne urządzenie gaśnicze.
- Pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, wchodzące w skład lokalu mieszkalnego lub lokalu użytkowego przeznaczonego na pobyt ludzi, znajdującego się w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL, należy wyposażyć w co najmniej jedną autonomiczną czujkę tlenku węgla, spełniającą wymagania Polskiej Normy dotyczącej urządzeń elektrycznych do wykrywania tlenku węgla w pomieszczeniach domowych.
- Przepisu ust. 3 nie stosuje się w przypadku, gdy proces spalania odbywa się w urządzeniu z zamkniętą komorą spalania, a także gdy spalanie ma miejsce w zasilanym paliwem gazowym urządzeniu przeznaczonym do przygotowania posiłków.